Tinkama burnos higiena: faktai ir rekomendacijos

Norint turėti sveikus, gražius dantis, rūpinimasis burnos higiena yra tiesiog neišvengiamas. Tačiau žmonės, užuot kasdien burnos higienai skyrę vos kelias minutes savo laiko, vėliau moka šimtus ar net tūkstančius litų odontologinėms procedūroms, kurių galėjo išvengti. Ką galime padaryti, kad dantys būtų sveikesni ir kad sutaupytume pinigų?

Valyti dantis – bent 2-3 kartus ilgiau
Kaip parodė Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai, žmonės dantis valosi vos pusę minutės ar vieną minutę. Per tiek laiko nespėjama dantų šepetuku „apeiti“ visų dantų, ant jų lieka apnašų, todėl susidaro prielaidos vystytis ėduoniui, kitoms dantų ir dantenų ligoms. Dantis reikėtų valyti ne trumpiau kaip 2-3 min. Labai svarbu, ir kokį dantų šepetėlį, pastą naudojame. Geriausia rinktis šepetėlį minkštais šereliais, kadangi analogiški kietų šerelių gaminiai dažnai sukelia dantenų ligas. Dantų pasta turėtų būti kokybiška, su kuo natūralesniais komponentais sudėtyje, kad ne tik užtikrintų optimalią priežiūrą ir higieną, bet ir dantis praturtintų vertingomis medžiagomis.

higienaDantų siūlas tinka ne visada
Vien dantų paviršiumi rūpintis nepakanka: reikėtų nepamiršti ir tarpdančių. Lietuviai įpratę naudoti tarpdančių siūlą, tačiau pastarasis tinka ne visais atvejais. Kai dantenos ir dantys yra pernelyg jautrūs, o juos kamuoja įvairūs uždegimai, naudoti rekomenduojama specialius tarpdančių šepetėlius, kurie yra su minkštais ir lanksčiais šereliais. Renkantis tokius šepetėlius, svarbu atkreipti dėmesį į jų dydį: taip bus užtikrinama optimali burnos higiena. Kartą nusipirkus netinkamo dydžio šepetėlius, vėliau pasirinkti tinkamus bus kur kas paprasčiau. Tarpdančių šepetėliai turi valyti visus tarpdančius, tačiau jų stumti per jėgą nereikia – toks šepetėlis paprasčiausiai yra per didelis. Norint, kad šepetėlis tarpdančius išvalytų dar geriau, galvutę galima pašildyti karštame vandenyje – ji taps paslankesnė.

Liežuvio valiklis taip pat rikiuojasi greta būtiniausių kasdienės burnos ertmės priežiūros priemonių
Kaip daugeliui jau tikriausia yra tekę girdėti, paprastas dantų šepetėlis atlieka tik šiek tiek daugiau negu pusę darbo kasdienės burnos ertmės priežiūros procese. Taigi reikia nepamiršti minėtojo tarpdančių siūlo arba specialių šepetėlių, liežuvio valiklių, burnos skalavimo skysčio ir, žinoma, nuolatinių vizitų specialistų kabinetuose. Liežuvio valiklis nuo pastarojo nuvalo susikaupusias apnašas, maisto likučius. Burnos skalavimo skystis užtikrina net iki 12 valandų burnos apsaugą ir panaikina pavojingas bakterijas. Lankantis pas specialistus, periodiškai atliekama burnos higiena, kurios metu pašalinamos susiformavusios kietosios dantų paviršiaus apnašos ir akmenys. Dėl to išvengiama dantenų ligų, ėduonies, dantys tampa švaresni ir baltesni.

Kariesas – populiariausia mažamečių vaikų dantų liga
Minėtoji Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad per 60-90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų dantys yra paveikti karieso. Labiausiai ši dantų liga atakuoja krūminius dantis ir jų kramtomąjį paviršių. Net ir užplombuoti dantys ne visuomet apsaugomi nuo šios dantų ligos. Kariesas taip pat vystosi dantų tarpeliuose, taigi odontologai rekomenduoja naudoti specialius tarpdančių gelius su fluoru sudėtyje. Šio gelio reikėtų užtepti ant tarpdančių šepetėlių, kurie yra geresnė alternatyva tradiciniam tarpdančiams valyti skirtam siūlui. Fluoras – pagrindinė priemonė kovoje su kariesu.

Taigi dantis valyti taisyklingai yra būtina. Netaisyklingai juos valant, dantenos ima kraujuoti, dantys gali tapti jauresni, ant jų gali atsirasti ir dėmelių, įtrūkimų – ypač jei pasirenkama netinkama balinamoji dantų pasta. Taip pat dantų ir dantenų ligų nereikia ignoruoti, nes jos neretai išauga ir į dar didesnius bei rimtesnius susirgimus, susijusius su kitomis organizmo sistemomis.