Raumenų skausmo tipai ir patarimai kaip juos numalšinti

raumenų skausmas

Paprastai raumenų skausmas po treniruotės ar fizinio darbo, pavyzdžiui tokio kaip stogo dangos dengimas praeina savaime. Tačiau profilaktinė apžiūra ir tyrimo rezultatai visada leidžia treneriui ar kūno rengybos instruktoriui pakoreguoti individualias treniruotes, užkertant kelią raumenų skausmų vystymuisi, o darbuotojams dirbantiems fizinį darbą susimastyti apie ateities planus.

Yra keletas skausmo tipų

  • vidutinio sunkumo raumenų skausmas po treniruotės – atsiranda kitą dieną po treniruotės, turi traukiantį pobūdį ir didėja susitraukiant ar tempiant atitinkamą raumenį;
  • uždelstas raumenų skausmas – atsiranda 2-3 dienas po treniruotės, turi stiprų skausmą;
  • trauminis raumenų skausmas – atsiranda fizinio krūvio metu, iškart po ar kitą dieną, yra ūmus ir ribojantis.

Raumenų skausmo priežastys

Raumenys susitraukdami suvartoja deguonį, kuris būtinas jų efektyviam darbui – kuo intensyvesni ir dažnesni susitraukimai, tuo daugiau deguonies reikia raumenų ląstelėms (miocitams).
Jei raumenys patiria hipoksiją (deguonies trūkumą), suaktyvinamas kitas energijos „išgavimo“ būdas – anaerobinė glikolizė.

Anaerobinė glikolizė yra energijos gamybos procesas, kurį organizmo ląstelės gamina įvairiomis gliukozės transformacijomis, kai išsiskiria adenozino trifosfatas (ATP), vykstantis anaerobinėmis (be deguonies) sąlygomis.

Kitaip tariant, skaidant gliukozę išsiskiria tam tikras kiekis ATP molekulių, kurios suteikia energijos, ir pieno rūgštis (laktatas), kurios perteklius po fizinio krūvio sukelia raumenų skausmą.

Sveiko žmogaus ląstelėse laktato kiekis yra nuo 0,6 iki 1,3 mmol/l, pagal šį rodiklį vertinama raumenų prisotinimo deguonimi kokybė ir intensyvumas, angliavandenių apykaitos kokybė. Sergant kai kuriomis ligomis, kurias lydi traukuliai, laktato kiekis yra didesnis nei normalus.

Ar įmanoma dėl raumenų skausmo susirgti liga?

Pieno rūgštis gali kauptis ne tik kartkartėmis sportuojantiems žmonėms. Laktato kiekis didėja sergant daugeliu ligų – tokiomis kaip diabetas, inkstų pažeidimas, leukemija, sepsis, ūmus kraujo netekimas ir kt.

Dėl patologiškai didelio pieno rūgšties kiekio išsivysto tokia gyvybei pavojinga būklė kaip pieno rūgšties acidozė, dėl kurios pakinta organizmo aplinkos rūgštingumas, o tai lemia visų sistemų ir organų disfunkciją ląstelių lygmenyje.

Prieš pradedant lankytis sporto salėje ar treniruoklių salėje, patartina profilaktiškai pasitikrinti terapeutą ir kardiologą bei atlikti kraujo tyrimų seriją.

Nustačius kokią nors patologiją, treniruočių intensyvumą, jų apimtį, trukmę ir dažnumą reikėtų aptarti su kūno rengybos instruktoriumi ar sporto medicinos gydytoju.

Kaip numalšinti skausmą?

Jei raumenų skausmą sukelia tik padidėjęs pieno rūgšties kiekis po fizinio krūvio, tai norint sumažinti jo intensyvumą, pakanka laikytis kelių paprastų taisyklių:

  1. pradėti sportuoti nuo apšilimo, o baigti su vadinamuoju prikabinimu. Taip po treniruotės atstatysite raumenų aprūpinimą krauju, o prieš treniruotę sklandžiai sumažinsite raumenų aprūpinimą deguonimi, dėl to sumažės pieno rūgšties susidarymas;
  2. treniruočių metu daryti pertraukėles (ypač tarp jėgos pratimų), kurios leis organizmui iš dalies pašalinti raumenyse susikaupusį laktatą;
  3. po treniruotės galite išsimaudyti karštoje vonioje (40 ° C), kuri prisideda prie periferinių kraujagyslių išsiplėtimo (kraujagyslių išsiplėtimo) ir atitinkamai kraujo tekėjimo į raumenis bei padidėjusio jų aprūpinimo krauju. Rekomenduojamas vonios laikas yra ne daugiau kaip 15 minučių. Sergantiesiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei cukriniu diabetu karštos vonios nerekomenduojamos, todėl pirmiausia reikia pasitarti su gydytoju;
  4. Atlikite masažą po treniruotės, kad paskatintumėte raumenų atsigavimą.

Pabaigai

Sergant lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, cukriniu diabetu, inkstų patologija), reguliarių raumenų skausmų atsiradimas gali rodyti jų eigos pasikeitimą, todėl reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kad nustatytumėte daugybę biologinės organizmo aplinkos (kraujo, šlapimas ir kt.) ir parengti gydymo taktiką.

Šaltinis: manostogas.lt