Pradėjo skaudėti dantį, odontologas diagnozavo pulpitą

Negydomas kariesas virto skausmu

Iš pradžių viskas atrodė visiškai nekalta – vos pastebimas jautrumas valgant saldumynus ar gerianti šaltus gėrimus. Daugelis pacientų tokius pojūčius ignoruoja, priskirdami juos laikinam danties jautrumui. Tačiau laikui bėgant šis jautrumas tapo dažnesnis ir vis labiau pastebimas. Dantis, kuris anksčiau tiesiog jautriai sureaguodavo į temperatūros pokyčius, dabar pradėjo skaudėti ir be aiškios priežasties. Skausmas tapo pulsuojantis, aštrus, ypač naktimis, kai pacientas bandydavo užmigti. Toks skausmas – vienas iš pirmųjų požymių, kad negydytas kariesas progresavo ir pasiekė gilesnius danties sluoksnius, sukeldamas uždegiminį procesą danties minkštajame audinyje – pulpoje.
Neretai pacientai kreipiasi į odontologą tik tada, kai skausmas tampa nebepakeliamas. Deja, tokiu atveju kariesas jau būna pažengęs – ėduonis pasiekia danties vidų ir sukelia pulpito simptomus. Pulpitas – tai pulpos, kitaip tariant, danties nervo uždegimas, kurį sukelia infekcija. Infekcija į pulpos kamerą dažniausiai patenka per negydytą ar netinkamai gydytą kariesą.

Nepadėjo ten nuskausminamieji vaistai

Kai danties skausmas įgauna pulsuojantį pobūdį ir tampa nuolatinis, daugelis bando malšinti jį vaistais nuo skausmo. Populiariausi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ar paracetamolis, gali laikinai sumažinti diskomfortą, tačiau pulpito atveju jie retai padeda visam laikui. Skausmas greitai grįžta, o kartais net stiprėja, ypač gulint ar naktį. Tai ženklas, kad uždegimas vystosi toliau, o pulpos spaudimas didėja.
Vienas dažniausių pacientų pasakojimų – išgėrus nuskausminamųjų, skausmas sumažėja tik kelioms valandoms, o vėliau vėl tampa nepakeliamas. Kai kurie išbando net stipresnius vaistus, tačiau jie tik trumpam užmaskuoja problemą. Tuo metu infekcija tęsia savo darbą – ji plinta ne tik pulpoje, bet ir gali pasiekti šaknies kanalus, o vėliau – net ir aplinkinius kaulinius audinius, sukeldama rimtesnes komplikacijas.
Todėl svarbu suprasti, kad nuskausminamieji vaistai šiuo atveju yra tik laikinas sprendimas. Jie negydo priežasties, o tik slopina simptomus. Norint išvengti didesnių problemų, būtina kuo greičiau kreiptis į odontologą.

Odontologijos klinikoje diagnozavo pulpitą

Pajutus nuolatinį ir stiprėjantį danties skausmą, pacientas atvyksta į odontologijos kliniką. Pirmiausia atliekama detali apžiūra, kurioje įvertinama bendra burnos būklė. Jei matomas didelis karieso pažeidimas, įtariamas pulpitas. Norint tai patvirtinti, atliekami papildomi tyrimai – dažniausiai rentgeno nuotrauka. Ji leidžia įvertinti danties šaknų ir pulpos būklę bei pašalinti kitų galimų skausmo priežasčių tikimybę. Rentgeno tyrimo metu dažnai matomas išsiplėtęs pulpos audinys, o kartais net ir uždegimo plitimas į šaknies viršūnę. Odontologas gali atlikti ir gyvybingumo testą – tai jautrumo bandymas šaltu ar karštu dirgikliu, kuris padeda nustatyti, ar pulpa vis dar gyva, ar jau nekrotizuota. Nustačius, kad danties pulpa yra uždegusi, diagnozuojamas pulpitas. Priklausomai nuo stadijos – ūminės ar lėtinės – parenkamas atitinkamas gydymas. Ūminis pulpitas dažniausiai pasireiškia staigiu, intensyviu skausmu, tuo tarpu lėtinis gali būti mažiau skausmingas, tačiau vis tiek pavojingas ilgalaikėms komplikacijoms.

Pulpito gydymas

Pulpito gydymas yra būtinas ir dažniausiai nebeatidėliotinas. Pagrindinis tikslas – pašalinti uždegiminį pulpos audinį ir išvalyti infekuotus šaknies kanalus. Ši procedūra vadinama endodontiniu gydymu arba kitaip – šaknų kanalų gydymu. Gydymo metu pirmiausia atliekama vietinė nejautra, kad pacientas nejaustų jokio diskomforto. Vėliau dantyje padaroma anga, per kurią pasiekiama pulpos kamera. Uždegusi pulpa pašalinama, o kanalai išvalomi ir dezinfekuojami specialiais instrumentais bei antiseptiniais tirpalais. Priklausomai nuo infekcijos laipsnio ir kanalų sudėtingumo, gydymas gali užtrukti vieną ar kelis vizitus. Po kanalų išvalymo jie užpildomi specialia plombine medžiaga, kuri neleidžia bakterijoms vėl patekti į vidų. Galiausiai atkuriama pažeista danties dalis – naudojama laikina ar nuolatinė plomba, o kai kuriais atvejais – vainikėlis, jei dantis buvo smarkiai pažeistas. Svarbu paminėti, kad šiuolaikinės odontologijos priemonės leidžia gydyti pulpitus beveik be skausmo. Anestezija ir moderni įranga užtikrina komfortą viso gydymo metu, o pacientas po procedūros dažniausiai jaučia tik nedidelį jautrumą ar spaudimo jausmą, kuris per kelias dienas praeina.

Pulpitas

Pagydžius pulpitą gyvenu be skausmo ir su šypsena

Sėkmingai atlikus gydymą, pacientas grįžta į įprastą gyvenimą be nuolatinio skausmo. Dažnai pasitaiko, kad pacientai po pulpito gydymo nustemba, kiek ilgai kentėjo, manydami, kad skausmas „praeis savaime“. Tiesa ta, kad pulpitas pats savaime nepraeina – priešingai, negydomas jis gali sukelti rimtų komplikacijų: periodontitą, pūlinius ar net danties netekimą. Po gydymo pacientas dažnai gauna rekomendacijas, kaip išvengti tokių problemų ateityje – svarbiausia yra reguliariai lankytis pas odontologą, bent du kartus per metus. Taip pat rekomenduojama tinkamai prižiūrėti dantis namuose: valyti juos du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, skalauti burną antibakteriniu skysčiu. Be skausmo gyvenimas tampa kur kas kokybiškesnis. Gera savijauta, geresnė miego kokybė, galimybė valgyti mėgstamą maistą – visa tai tampa vėl įmanoma po sėkmingo pulpito gydymo. Ir svarbiausia – danties išsaugojimas. Dantys, net ir po endodontinio gydymo, gali tarnauti ilgus metus, jei tinkamai prižiūrimi.

Pabaigai verta pabrėžti, kad kiekvienas skausmas burnoje yra signalas, kurio nereikėtų ignoruoti. Kuo anksčiau kreipsitės į specialistą, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus paprastesnis, trumpesnis ir mažiau invazyvus. Pulpito atveju laikas – labai svarbus faktorius. Šiandien vis daugiau pacientų supranta, kad rūpinimasis dantų sveikata yra ne tik estetikos, bet ir bendros sveikatos klausimas. O šypsena be skausmo – tai gyvenimo kokybė, kurią kiekvienas nusipelno turėti.

Susisiekite jeigu ir jums skauda dantį: