Kada turėtų būti atliekamas kaklo kraujagyslių tyrimas?

Kaklo kraujagyslių tyrimai ir insulto rizika

Ne paslaptis, kad egzistuoja tam tikri faktoriai, kurie gali „paskatinti“ insultą. Tai aukštas cholesterolio kiekis kraujyje, aukštas kraujo spaudimas, rūkymas, alkoholio vartojimas, nutukimas, sirgimas cukriniu diabetu ar metaboliniu sutrikimu, menkas fizinis aktyvumas ir paveldimumas. Deja, nutinka taip, kad insultas ištinka net ir tuos žmones, kurie propaguoja sveiką gyvenimo būdą, yra jauni ir iš pažiūros sveiki, o jų šeimoje niekas anksčiau nesusidūrė su širdies ligomis. Kaip tokiais atvejais numatyti insulto riziką?

Atsakymas paprastas – tai kaklo kraujagyslių ištyrimas. Net kas penktas insulto atvejis yra susijęs su kaklo arterijų pažeidimais, kurie gali būti nustatomi ištyrus kaklo kraujagysles. Bloga žinia yra ta, kad tokie pažeidimai ir negali būti atrandami jokiu kitu būdu, kadangi, kitaip nei artėjant insultui dėl širdies kraujagyslių pažeidimų, pacientas nejaučia jokio skausmo. Kaklo kraujagyslių ištyrimas leidžia laiku pastebėti pirmuosius artėjančio insulto požymius arba jį sustabdyti šiems požymiams jau išryškėjus.

Širdies tyrimų programaIš kur žinoti, kad jau laikas atlikti kaklo kraujagyslių tyrimą?

Širdies tyrimas nemokamai atliekamas, kai pacientas sulaukia tam tikro amžiaus (moterys – 50 metų, vyrai – 40 metų). Vis dėlto dauguma žmonių dirba sėdimą darbą, o laisvalaikį leidžia pasyviai, tad šis amžiaus cenzas ne visada yra pakankamas. Netaupykite savo sveikatos sąskaita ir atlikite kaklo kraujagyslių tyrimą, jeigu jums skaudą galvą ir (arba) ji svaigsta, jums dažnai spengia ausyse arba patiriate pusiausvyros sutrikimus, tirpsta vienos kūno pusės galūnės, blogai miegate ir nuolat jaučiatės pavargę, jums pasireiškia staigūs regėjimo ir (arba) kalbos sutrikimai. Tai rodo, kad smegenys yra blogai aprūpinamos krauju.

Kaklo kraujagyslių tyrimas rekomenduojamas, kai pacientas jaučia miego sutrikimus, kurie atsiranda be priežasties. Taip pat jį patariama atlikti įtariant kaklo ar stuburo slankstelių arterijų sutrikimus. Norint atlikti kaklo kraujagyslių tyrimą, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris jus nukreips pas neurologą arba tiesiai pas kraujagyslių chirurgą.

Kaip atliekamas kaklo kraujagyslių tyrimas?

Ultragarso (echoskopijos) pagalba įvertinama, kokios būklės yra kaklo kraujagyslės, jų sienelės, ar tinkamai vyksta smegenų arterijose vykstantys procesai. Tyrimo metu taikoma vietinė nejautra (narkozės neprireikia), tačiau procedūra yra neinvazinė.

Atlikus kaklo kraujagyslių tyrimą ir nieko neaptikus, pakartotinai jį atlikti galima po penkerių metų. Aptikus nežymų kraujagyslių susiaurėjimą, tokį tyrimą reiktų kartoti kas metus. Be to, pastebėjus tokį nukrypimą reikia pakeisti mitybą ir gyvenimo būdą, kad kraujagyslės ir toliau nesiaurėtų. Jei kaklo kraujagyslių tyrimas parodo didelį kraujagyslių susiaurėjimą, gali prireikti rekonstruoti miego arteriją, t. y., ją operuoti.