Gavote siuntimą pas kardiologą. Ko tikėtis?

Gydytojas kardiologasĮtariate turintys širdies sutrikimų? Pirma stotelė – šeimos gydytojo kabinetas

Susidūrus su tam tikrais simptomais (pavyzdžiui, stipriu širdies plakimu, prakaitavimu be priežasties, dusuliu krūtinėje), norisi iš karto kreiptis į kardiologą. Deja, atvykus į tokio specialisto kabinetą be šeimos gydytojo siuntimo, gali tekti ištisą dieną laukti priėmimo ir už paslaugas pakloti nemenką pinigų sumą. Kur kas palankiau būtų kreiptis į savo šeimos gydytoją „be eilės“ – širdies sutrikimų simptomų turintys pacientai yra laikomi skubios pagalbos atvejais. Jeigu patiriate itin sunkius širdies veiklos sutrikimus (pavyzdžiui, insultą), kvieskite greitąją pagalbą. Priimamajame ar šeimos gydytojo kabinete bus įvertinta jūsų būklė, o esant pagrindui, būsite nusiųsti pas širdies gydytoją.

Pirminė širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa

Tikriausiai dauguma iš jūsų esate girdėję apie sveikatos programą, suteikiančia pacientams galimybę nemokamai atlikti širdies ir kraujagyslių tyrimus. Tokia programa užtikrina nemokamus tyrimus vyrams, sulaukusiems 40 metų ir moterims, kurių amžius siekia 50 metų. Tarp daugybės šios programos finansuojamų tyrimų galima paminėti cholesterolio, trigliceridų, gliukozės kiekio kraujyje tyrimus, elektrokardiogramą ir kitus.

Tam, kad sudalyvautumėte šioje programoje, nebūtina laukti, kol pajusite turintys širdies veiklos sutrikimų. Taip pat nereikia galvoti, kad turite visiškai sveiką širdį, jei jokių simptomų iš viso nejaučiate. Pasinaudokite galimybe kartą per metus atlikti tyrimus, kurie gali išsaugoti jūsų sveikatą ar net gyvybę.

Nemokamus širdies ir kraujagyslių tyrimus atlieka jūsų gydymosi įstaigos laboratorija, o jų rezultatus įvertina ir interpretuoja šeimos gydytojas. Jei tyrimų rezultatai suteikia pagrindo manyti, jog pacientui yra grėsmes susirgti širdies ar kraujagyslių liga (arba jau yra tokių ligų požymių), šeimos gydytojas gali pacientą siųsti tolimesniems tyrimams ir gydymui pas širdies ligų specialistą – kardiologą.

Ko galite tikėtis per ir po apsilankymo pas širdies ligų specialistą?

Kauno miesto klinikoje dirbanti kardiologė savo kasdieniniame darbe be pacientų konsultavimo atlieka įvairias procedūras ir tyrimus. Tai – kaklo kraujagyslių ir širdies echoskopiniai tyrimai, arterijų standumo tyrimai, kraujospūdžio matavimas visą parą, holterio monitoravimas bei veloergometrijos tyrimas (kitaip vadinamas fizinio krūvio mėginiu).

Jeigu po pokalbio su kardiologu ar kardiologe bei atliktų papildomų tyrimų paaiškėja, jog turite tam tikrų širdies ar kraujagyslių veiklos sutrikimų, pasiruoškite rimties gyvenimo pokyčiams. Jums gali tekti iš esmės pakeisti savo mitybą, atsikratyti žalingų įpročių, pradėti sportuoti, jei to nedarote, arba atvirkščiai – sumažinti fizinį krūvį. Kaune dirbanti kardiologė S. Samsanavičė sako, kad kiekvieno žmogaus gyvenimą įdomiu daro „galimybė įgyvendinti svajones“. O tam, kad svajones spėtumėte įgyvendinti, reikia rūpintis savo širdimi ir laikytis savo gydytojo kardiologo ar kardiologės nurodymų.