Vandens kokybė Lietuvoje

vandes kokybe lietuvojeVandens kokybė žmogui yra labai svarbi. Nuo to priklauso, kaip funkcionuos mūsų kūnas ir jame vykstantys procesai. Todėl labai svarbu yra gerti tik geros kokybės vandenį. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje turime itin geros kokybės požeminį vandenį. Tačiau kaip vandens kokybė skiriasi įvairiuose Lietuvos miestuose?

Vandens nugeležinimo filtrai >>

Vandens kokybė Vilniuje

Vilniaus geriamojo vandens kokybė yra nuolat tikrinama. Tikrinimo metu nustatoma net keliasdešimt skirtingų kokybės rodiklių. Vilniuje galima rasti 15 vandenviečių. Vartotojas iš šių vandenviečių gauna geros kokybės vandenį. Tai užtikrina vandens gerinimo įrenginiai. Šie pašalina mangano ir geležies perteklių bei sumažina vandens drumstumą. Taigi, vartotojai gali būti užtikrinti, kad gauna tik geros kokybės vandenį.

Tačiau Vilniuje yra ir kitų vandens šaltinių – tai šuliniai. Kaip ir visoje Lietuvoje, Vilniuje dažnas šulinio vanduo yra užterštas nitratais, taip pat būna fiksuojama viršyta mikrobinės taršos norma. Todėl reikėtų vengti gerti vandenį iš šulinių, ypač jei jis nėra ištirtas.

Vandens kokybė Kaune

Kaune, kaip ir Vilniuje, geriamojo vandens kokybė yra išties gera. Nors keletą metų buvo tiekiamas per daug geležies turintis vanduo, šiandien yra įrengti vandens nugeležinimo įrenginiai, kurie sumažina geležies kiekį. Taigi, vanduo yra dar geresnės kokybės. Retkarčiais žmonės mato iš krano bėgantį rudą vandenį. Dažniausiai taip įvyksta po remonto ar patikros darbų. Tuomet vamzdžiuose yra pakeliama nusėdusi geležis. Tokiu atveju geriausia tiesiog išleisti rudą vandenį ir palaukti, kol bėgs skaidrus.

2015 metais buvo atliekami Kauno geriamojo vandens mikrobiologiniai tyrimai. Iš daugiau kaip 4000 mėginių, nei viename nebuvo rasta mikrobiologinė tarša. Taigi, šiuo atžvilgiu Kauno geriamasis vanduo yra tikrai saugus vartoti.

Vandens kokybė Klaipėdoje

Klaipėdos geriamasis vanduo pasižymi dideliu fluoro kiekiu. Per didelis kiekis suaugusiems žmonėms nekenkia, bet gali pakenkti mažų vaikų dantims. Tačiau nerimauti nevertėtų – per didelės fluoro koncentracijos gaunamos tik vienoje vandenvietėje. Tačiau po rekonstrukcijos ir joje fluoro kiekiai sumažėjo, todėl dabar Klaipėdos vanduo yra tikrai geros kokybės ir jį tikrai gali vartoti. Juolab, kad ir Klaipėdoje mikrobinės taršos geriamajame vandenyje nėra rasta. Visas žmonėms tiekiamas vanduo yra valomas, jei reikia – dezinfekuojamas, tad žmonės gali būti tikri, kad gauna geros kokybės vandenį.

Vandens tyrimai

Tiriant geriamąjį vandenį Lietuvoje, nustatoma per 50 skirtingų rodiklių. Vandens mėginiai yra nuolat imami ir skirtingų vietų, dažniau iš mokyklų, ligoninių. Net jei vis dar abejojate, bet kada galite nunešti savo geriamąjį vandenį į laboratoriją ir už kelis ar keliolika eurų jis bus ištirtas.

Visgi, vandens kokybė Lietuvoje yra tikrai gera ir toks vanduo yra net kelis šimtus kartų pigesnis, nei vanduo iš parduotuvės, kurio kokybė praktiškai nesiskiria nuo vandens iš čiaupo.

Plačiau skaitykite čia pribus filtrai