Dantų implantai – labiausiai pažengusi odontologijos sritis

Dantų implantai – tai viena moderniausių odontologijos mokslo sričių, kurioje laimėjimai matyti kone kasdien. Pirmasis dantų implantas įsriegtas buvo prieš maždaug pusę amžiaus – nuo tada ir prasidėjo šio inovatyvaus išradimo, skirto prarastiems dantims atstatyti, istorija. Šiandien jau galima rinktis ir skubų implantavimą bei protezavimą, implantologijai pasitarnauja ir tokios medicinos sritys kaip plastinė chirurgija, implantuojant naudojamos naujausios skaitmeninės technologijos, plačiai remiamasi audinių inžinerijos mokslo naujovėmis ir taip toliau. Audinių inžinerija – gana nauja dantenų ir kaulų atkūrimo technika, mokslininkai ties šiais aspektais dirba ypač daug ir atlieka gausybę tyrimų. Daugiausia jie vykdomi Vakarų Europos valstybėse, kuriose audinių inžinerijos srityje nuveikta ypač daug. Užsienio valstybės imasi ir kitų naujovių, susijusių su implantavimu: daug dirbama ties kamieninėmis ląstelėmis, atkuriami dantys, taip pat plačiai įkūrinėjami saugantys dantų ląsteles bankai ir kt. Tačiau kažin, ar tai greitai įsitvirtins ir praktikoje.

Mergina su dantų implantaisŠiandien dantų implantai nei funkcionalumu, nei išvaizda jau praktiškai mažai kuo skiriasi nuo tikrų natūralių dantų. Tačiau net neabejojama, kad ši odontologijos sritis ir toliau tobulės bei pažers pacientams patrauklių naujovių.

Atsižvelgiant į paciento atvejį ir poreikius, parenkama ir tam tikra implantavimo metodika. Taip pat labai svarbu įvertinti galimą riziką ir ją sumažinti iki minimumo.

Protezai ant implantų bei jų gamybos technologijos

Gaminant protezus, vis labiau remiamasi skaitmeninėmis protezų gamybos technologijomis. Protezų modelis sukuriamas tiesiog kompiuterio ekrane. Vėliau pastarasis modelis frezuojamas panaudojant specialius frezavimui skirtus įrenginius. Kompiuteris kai kurios etapus ir darbus geba nudirbti tiksliau ir kokybiškiau negu žmogus, o kai įsriegiami dantų implantai ir ant jų tvirtinamos karūnėlės, viskas turi būti daugiau negu tikslu. Dantų protezai gaminami Lietuvos dantų technikų laboratorijose. Vis dažniau panaudojami ir skeneriai – jie realiu laiku skenuoja implantų padėtį žmogaus burnoje.

Kalbant apie protezų rūšis, pacientams siūlomi taip vadinamieji bemetalės keramikos protezai. Norint kuo tiksliau pagaminti protezus, visiškai atitinkančius kitų paciento dantų spalvą, skaidrumą ir kitus būtinus estetikai parametrus, naudojamas specialus prietaisas – skaitmeninis spektrofotometras. Tad stebėtis, kodėl dantų implantų kaina yra santykinai aukšta, tikrai nereikėtų – didžiąją dalį jos sudaro moderniausios įrangos įsigijimas.

Dantų implantacija ir Lietuva

Dantų protezavimas Lietuvoje taikomas jau daugybę metų – šios procedūros prireikia vis jaunesniems pacientams, neretai – ir nesulaukusiems nė pilnametystės. Taigi labai didelis poreikis kyla ir dantų implantacijai – naujesnei ir modernesnei technologijai prarastiems dantims atstatyti. Deja, dantų implantai šiuo metu valstybės nėra kompensuojami, tad daugelis nepasiturinčių pacientų tai laiko svajone, o ne realia galimybe. Tačiau gydytojai bando ieškoti įvairių sprendimų, kompromisų, pasiūlo ne tik pigesnius, bet ir geriau nei klasikiniai protezavimo metodai pasiteisinančius gydymo būdus. Taigi dėl to svarbu papulti pas patyrusius ir kvalifikuotai dirbančius profesionalus, kurie turi daugiau patirties ir gali pasiūlyti gydymo metodų įvairovę.

Kas dar žinotina lietuviams – kad dantų implantai turi būti prižiūrimi ypač kruopščiai, nes implantuotieji dantys kur kas greičiau yra atakuojami bakterijų, tad kur kas greičiau vystosi ir audinių uždegimai, sukeliantys rimtų problemų. Ypač kvalifikuotos pagalbos reikia tiems pacientams, kurie yra netekę visų dantų, nes jiems greičiau vyksta negrįžtami procesai, yra žandikaulio kaulas ir kt. Tokiems pacientams gali būti taikomas gydymas panaudojant minimalų implantų skaičių, tačiau tai jau kitų straipsnių tema.