Žandikaulio kaulo atrofiją sustabdo dantų implantai

Žandikaulio sunykimas ir senėjimo procesasIškritus vienam ar keliems dantims ar jų netekus kitais būdais, prasideda įvykių grandinė, kuri atneša ne tik kosmetinių, fizinių neigiamų pasekmių, bet ir daro įtaką sveikatai. Akivaizdžiausiai tai matoma šypsenoje atsivėrusiu plyšiu, o asmuo be vieno ar kelių dantų, kaip bebūtų gaila, dažniausia sukelia neigiamas asociacijas. Taigi ideali šypsena šiuolaikinėje visuomenėje reiškia labai daug. Aplinkiniai, žinoma, tikriausiai nepastebės, kad sunkiau kramtote ar negalite vartoti tam tikrų rūšių kieto maisto, tačiau netekęs dantų asmuo jau netrukus pajunta didžiulį diskomfortą.

Iškritus dantims, prasideda procesas – žandikaulio nykimas, o jį gali sustabdyti tik profesionalai. Būtent dantų implantacija ir dantų implantai gali užkirsti tam kelią. Žandikauliui, kad jis funkcionuotų, būtina nuolatinė stimuliacija – kramtymas, antraip žandikaulis atrofuojasi. Galima tik pateikti elementarų pavyzdį – kaip po gipso tvarsčiu mažėja ir nyksta raumenys, taip ir nefunkcionuojantis žandikaulis nyksta. Iškritus dančiui, prarandama danties ir kaulo atrama, taigi ir veidas natūraliai ima senti, raukšlėtis. Vienintelis dantų atstatymo metodas – implantacija – leidžia išvengti kaulo sunykimo ir kitų su tuo susijusių reiškinių. Tai vienintelis įrodytas ir moksliniais tyrimais patvirtintas metodas norint išvengti kaulo nykimo.

Dantų implantai – ar tai šių laikų išradimas?
Implantų nauda buvo pripažįstama jau senosiose civilizacijose – tą rodo kasinėjimai. Pavyzdžiui, archeologai vis dažniau suranda žmonių kaukolių su pirmaisiais „implantais“, įstatytais į žandikaulį. Implantus čia atstojo lietas metalas, šlifuotos jūrų kriauklės ir kitos turėtos medžiagos. Implantais šias medžiagas galima pavadinti jau vien todėl, kad jos buvo įaugusios į žmogaus kaulą. Kai implantas suauga su kaulu, įvyksta procesas, šiuolaikinėje odontologijoje dar vadinamas osteointegracija: ji užtikrina implantavimo procedūros sėkmę.

Šiandien implantologija yra stipriai pažengusi: jau beveik pusę amžiaus plačiausiai naudojami iš titano pagaminti dantų implantai. Titanas – vienas brangesnių, tačiau ypač kokybiškas metalas. Dėl to ir pati procedūra nėra pigi. Toliau vardinant titano privalumus, jis yra ypač lengvas, tvirtas, biologiškai suderinamas su žmogaus kūnu, taigi dažniausia organizmas jo neatmeta kaip svetimkūnio. Iš titano gaminami ir sąnarių protezai.

Šiuolaikiški implantai gaminami kelių skirtingų formų tam, kad atitiktų skirtingų pacientų poreikius. Labiausiai paplitę yra varžtelio formos titaniniai dantų implantai, kuriuos specialistai įsriegia į žandikaulį kaip atramą danties karūnėlei, pagamintai pagal kiekvieno paciento individualius poreikius ir įvairius danties parametrus.

Kuriems pacientams gali būti taikomas dantų implantavimas?
Nesate įsitikinęs, ar jums tiktų gydymas implantuojant? Jei galite pasigirti gera sveikata ar ji bent vidutinė, veikiausiai implantavimo procedūra Jums gali būti atliekama. Gydymas dantų implantais dažniausia netaikomas nesulaukus pilnametystės, kol galutinai nesusiformavę kaulai ir dantys. Pacientui esant tam tikros būklės, gydymas implantais gali būti mažiau efektyvus, taigi prieš implantaciją būtina išsami specialisto konsultacija. Gydytojas turėtų susipažinti ir su asmens ligos istorija.