Rizika darbo aplinkoje: kokios atsakomybės ir kaip išvengti traumų?

Saugios ir patikimos darbo aplinkos ko gero nori kiekvienas biure dirbantis darbuotojas. Na, o tam, kad ją užtikrinti svarbi abipusė atsakomybė: Darbdavys turi suteikti geriausias sąlygas vykdyti įmonės tikslus savo darbuotojams, o darbuotojas turi laikytis būtiniausių saugumo reikalavimų ir nurodymų.

Moksliniai tyrimai rodo, jog nemaža dalis sveikatos sužalojimų yra patiriami ilgainiui, t.y. Ne nelaimingų atsitikimų metu, tačiau nuo pastovios ir prastos sveikatos priežiūros. Vadinasi, jų galima laisvai išvengti, jeigu tik bus imtąsi tinkamų atsargos priemonių.

Šiame straipsnyje aptarsime tiek darbuotojo, tiek darbdavio roles biuro aplinkos saugumo užtikrinamume, kokios yra pagrindinės sąlygos dėl kurių patiriamos traumos ir  kokiais būdais galima pagerinti sąlygas dirbti.

Priežastys:

Jauni nepatyrę vadovai, nepasirūpinantys darbuotojų sveikata, atsakomybės nežinojimas.

Kurdami verslo idėjas bei įrengdami savo pirmąsias įmones ne visi jaunieji verslininkai prioritetizuoja savo darbuotojų sveikatą kaip svarbiausią įmonės vertybę. Jeigu bus rūpinamasi vien rezultatais, o ne žmonėmis kurie juos gauna, tai gali privesti ne tik prie eventualių įmonės nesėkmių, tačiau ir prie nepatenkintų bei išvargusių darbuotojų. Keli svarbiausi aspektai darbo aplinkoje į kuriuos reikia atsižvelgti:

  • Tinkama ir saugi aplinka – jūs kaip įdarbintojas, norėdamas pasiekti geriausių rezultatų turtei atsižvelgti į tuos kurie dirba jums ir padeda jų siekti. Jei rūpinsitės “savais” žmonėmis ir nuolatos turėsite tam tikrą viziją saugiam darbui atlikti, jūs užsitikrinsite savo kolektyvo lojalumą jums ir jis bus motyvuotas dirbti įmonės naudai.
  • Saugi darbo įranga, sistema – tai dar vienas svarbus žingsnis. Sudarykite saugaus elgesio planus bei normatyvus kurių darbuotojai turi laikytis atlikdami vienokias ar kitokias pareigas. Tai ypač aktualu darbovietėse kuriose atliekamas fizinis darbas, tačiau nereikia pamiršti ir sėslios darbo aplinkos, nes čia taip pat aktualu saugaus elgesio principai.
  • Informuoti darbuotojus apie saugaus elgesio standartus – išmokykite savo kolektyvą elgtis tinkamai ir saugiai. Tai apsaugos juos nuo galimų negalavimų patirtų darbo aplinkoje, o jūs turėsite energingus ir patenkintus darbuotojus.

Nepatyrę darbuotojai neturintys žinių apie ergonomiką.

Dėl patirtų traumų, savaime aišku, gali būti kalti ir patys darbuotojai. Jeigu įmonė turi, tam tikrus saugaus elgesio standartus kurių jie turi laikytis, tačiau juos pažeidžia arba nežino kaip jais sekti, tai taip didina susižalojimų riziką. Siūlome kelis patarimus kaip elgtis norint pagerint aplinką kurioje dirbate.

Ergonomiški baldai biurui >>

  • Klausti jeigu abejojate dėl saugios aplinkos. Jeigu manote, kad neturite užtektino žinių bagažo apie savisaugą darbo aplinkoje ar nepakankamai gerai išmanote saugaus darbo principus savo įmonėje, nesidrovėkite ir klauskite už tai atsakingo asmens. Jūsų darbovietė už jus yra pilnai socialiai atsakinga, todėl turi užtikrinti, kad jūs jaustumėtės saugiai ir tinkamai.
  • Sekti nustatytų saugumo reikalavimų – tai jūsų kaip darbuotojo atsakomybė. Išsiaiškinę nustatytas taisykles, jūs jų ir turite laikytis ir taip pat turite dalintis savo sveikatos atsakomybe kaip ir įmonė.
  • Pranešti apie nesaugią aplinką, kuri gali sužeisti darbuotojus. Jeigu manote, kad darbo aplinkoje atsirado trikdančių veiksnių galinčių rimtai sužaloti jus ar kolegas, arba tam gali ilgainiui susidaryti sąlygos, informuokite už tai atsakingą asmenį savo įmonėje. Tik bendros komunikacijos dėka jūs galėsite išspręsti bėdas iškilusias darbo aplinkoje.

Nuo ko pradėti tvarkyti darbo aplinką?

Rasti bendrą kalbą saugumo klausimais – darbdavys šiuo atveju turi suvokti savo darbuotojų sveikatos svarbą ir kilus, bet kokiai grėsmei ar neaiškumams, nedelsiant juos išspręsti. Patys darbuotojai taip pat turi apie tai aktyviai ir nuolatos pranešinėti, tam, kad apsaugotų save bei kitus ir savaime aišku, laikytis saugumo normatyvų.

Tinkamos patalpos ir baldai darbo aplinkoje – be jokios abejonės, tinkama atmosfera gali būti sukurta tik galimybe naudotis tinkamais darbo instrumentais. Tiek patalpa, tiek joje esantys baldai turėtų būti svarbus prioritetas ne tik įmonei, tačiau ir kasdien jais besinaudojantiems darbuotojams.

Kadangi kolektyve dažniausiai būna įvairaus sudėjimo žmonių, jiems gali prireikti skirtingai sutvarkytų baldų. Viena iš tradicinių baldų alternatyvų – tai augantys baldai, galintis padėti, bet kokioje darbo aplinkoje. Tokio pobūdžio baldus įsigyti siūlo ir viena iš lyderiaujančių Lietuvoje biuro įrangos įmonių – Litaugus, sugebanti pasiūlyti tinkamiausius sprendimus kiekvienam savo klientui.

Galbūt manote, jog augantys baldai tėra laikina mada į kurią investuoti neapsimoka? Klystate. Ši, jau kelis dešimtmečius egzistuojanti technologija, padeda daugelyje gyvenimo sferų dėl paprasčiausios priežasties – jie adaptuojasi prie jūsų. Pamirškite galvosūkius dėl skirtingų kėdžių ar stalų modelių kiekvienam aplinkos žmogui. Tokio pobūdžio įranga tiks įvairioms situacijoms tiek darbo aplinkoje, tiek namų veiklai. Susidomėjote?

Apsilankykite http://www.litaugus.lt ir išsirinkite tinkamiausią sau variantą!

Apibendrinant

Galima teigti, jog už darbo aplinkos ergonomiką yra atsakingos abi pusės – tiek darbdavys, tiek darbuotojas, o norint išvengti patiriamų darbo aplinkoje nesklandumų, yra būtina bendra komunikacija ir tinkami fiziniai aplinkos tobulinimo sprendimai.