Protinių dantų šalinimas

Protiniai dantysKiekvienas suaugęs žmogus teoriškai turi turėti 32 dantis, iš jų 4 yra protiniai. Protiniai dantys dažniausia ima dygti paaugliams, sulaukusiems 16-18 metų. Kartais „proto“ dantys dygti pradeda ir vėliau, 18-25 gyvenimo metais. Tačiau šie dantys yra papildomi ir daugeliui jie sukelia įvairiausių problemų. Pirma, jie ima dygti netaisyklingai, išauga kreivi, neretai taip ir neprasikala ir auga skersai po dantenomis, stumdami ir neigiamai veikdami kitus burnos lanke esančius dantis. Apie šias patologijas išsamiau papasakoti gali kiekvienas odontologijos specialistas, ne viena odontologijos klinika užsiima ir netaisyklingų dantų gydymu ar rovimu. Dažniau protiniai dantys neišdygsta apatiniame žandikaulyje (maždaug 30 proc. visų atvejų), tuo tarpu viršutiniame dantys taip ir neprasikala apie 17 proc. pacientų. Taigi neretai dantis, kuris iš pažiūros neturėtų trukdyti, sukelia rimtų problemų ir skatina kitų dantų patologijas.

Protiniai dantys sukelia nemažai problemų, o apčiuopiamos naudos – jokios

„Proto“ dantys vėliau ima dygti visai ne veltui – jie iš esmės nėra reikalingi, nes kramtant maistą nedalyvauja ir kramtymo plokštumos nepasiekia. Netaisyklingai išdygęs protinis dantis laikui bėgant gali sukelti, o daugeliu atvejų ir sukelia rimtų problemų – kreivą dantuką labai sunku išvalyti dantų šepetėliu, nes priėjimas prie jo yra ribotas. Dėl to aplink dantį, dantenų kišenėlėje ir kitur kaupiasi apnašos ir dantis ima gesti. Dančiui sugedus, jį būtina ištraukti – protinis dantis taisomas retai, nes tai sudėtinga procedūra dėl minėtojo sudėtingo priėjimo, be to, jis nepasitarnauja kramtant, kitaip tariant – neatlieka jokios funkcijos, tad ir taisyti protinio danties nėra prasmės. Burnoje paliekami tik sveiki „proto“ dantys.

Kokią dar neigiamą įtaką daro neišdygę protiniai dantys?

Jei protinis dantys neišdygsta, jis, kaip jau buvo minėta, įsikuria po dantenomis, traumuodamas šalia esančio dantuko šaknį – pastaroji laikui bėgant ima tirpti, vyksta rezorbcija. Dėl protinio danties įtakos kiti dantys gali pasislinkti, o priekiniai – netgi susigrūsti, tad problemos tampa kur kas akivaizdesnės. Tačiau kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl odontologai, burnos chirurgai ir kiti specialistai ieško geriausio ir tinkamiausio gydymo metodo.

Kaip žinoti, kad jau atėjo laikas atsikratyti protinio danties ar dantų?

Protiniam dančiui sugedus arba iškilus kitų su juo susijusių problemų, negalavimų, dantį traukti reikia nedelsiant. Jeigu nesate tikras dėl savo protinių dantų būklės, geriausia apsilankyti klinikoje ir sužinoti, ar prireiks mini operacijos. Žinoma, jei atvejai labai komplikuoti, ne kiekviena odontologijos klinika imsis traukimo – gali būti išduotas gydytojo siuntimas į didesnius gydymo centrus.

Tačiau kalbėdami apie geriausią momentą, kada šalinti protinius dantis, gydytojai rekomenduoja sulaukti laiko, kai dantis niekaip negali pakenkti greta esamiesiems ar bendrai sveikatos būklei. Manoma, kad tinkamiausias metas šiems dantims šalinti – vėlyvoji paauglystė, 15-20 metų, kai komplikacijų tikimybė yra pati mažiausia. Apžiūrėjus minėtojo amžiaus pacientą jau galima matyti, ar protinis dantis įsiteks dantų lanke ir ar jam palanku išdygti. Nusprendus protinį dantį traukti, tai padaryti yra kiek paprasčiau, nes dantų šaknys dar nėra visiškai susiformavusios ir šalinimo procedūra yra greitesnė, mažiau skausminga ir paprastesnė – tai gali patvirtinti net ir toji odontologijos klinika, kurioje nedirba burnos chirurgai. Protiniai dantys dažnai šalinami ir 20-30 m. pacientams, nes jie gali pasigirti puikiai sveikata, o gijimo procesas dažiausia būna greitas ir sklandus. Vėliau nesant patologijų protinių dantų šalinti nerekomenduojama.