Kokios priežastys sukelia kelio skausmą ir kaip to išvengti

Kelio problemos - skausmasIlgą laiką dirbant sėdimą darbą ir staiga atsistojus skauda kelius? Lipti laiptais jums – nepakeliama kančia? Einant sparčiu tempu ar sportuojant kelio sąnariai traška ir kartais atrodo, kad juose kažkas tarsi „nutrūksta“? Gali būti, kad nusidėvėjo jūsų kelio sąnarys, raumenys arba plyšo meniskas. Ką daryti, kad kelio skausmas neatimtų judėjimo, o kartu – gyvenimo džiaugsmo?

Žinoma, reiktų kaip įmanoma vengti kelio skausmą skatinančių veiksnių. Tai – pernelyg sėslus gyvenimo būdas, kai mažai judama, visiškai nesportuojama, didžiąją dienos dalį praleidžiama sėdimoje ar gulimoje padėtyje. Pagrindines kelio skausmo priežastis – sąnarių nusidėvėjimą, kremzlių suminkštėjimą – skatina ir natūralūs senėjimo procesai, kurių visiškai išvengti neįmanoma, tačiau reguliariai mankštinantis ir stengiantis kuo daugiau judėti, juos galima pristabdyti. Kad sąnariai būtų sveiki ir nekankintų kelio skausmas, reikia tinkamai maitintis (pavyzdžiui, valgyti produktų, turinčių omega rūgščių arba gerti žuvų taukus).

Jeigu anksčiau išvardintų veiksnių išvengti nepavyko ir šį straipsnį skaitote dėl to, kad jums jau skauda kelius (ypač jei tai tęsiasi ilgesnį laiką arba kelio skausmas atsiranda tarsi visai be priežasties), būtina kreiptis į gydytoją. Surinkęs pakankamą anamnezę (ligos istoriją) ir atlikęs visus būtinus tyrimus (apžiūrą, kraujo tyrimus, kai kuriais atvejais – rentgeną), jis nustatys, kokia yra kelio skausmo priežastis, ir pasiūlys tinkamiausią gydymą. Nereiktų stengtis pačiam „sugalvoti“, kodėl skauda kelius – internete rasta informacija gali paskatinti išbandyti nenaudingus, o kartais net žalingus gydymo namuose metodus, todėl jame verčiau ieškoti informacijos apie patyrusį specialistą ir kreiptis į jį dėl konsultacijos.

Jei gydytojas jus informavo, kad plyšo meniskas, šiai kelio skausmo priežasčiai pašalinti gali prireikti chirurginės procedūros. Meniskas – tai tam tikras kremzlinis audinys, „atsakingas“ už kelio amortizaciją judant, atramos kojai suteikimą, trinties tarp atskirų sąnario dalių mažinimą. Kai dėl traumos ar nusidėvėjimo meniskas plyšta, mažos jo dalelės gali patekti į kelio sąnario mechanizmą, sukelti trintį, o kartu – skausmą. Kelis gali patinti, paraudonuoti, pradėti braškėti. Kuo labiau pasikeičia kelio išvaizda, tuo menisko plyšimas yra rimtesnis.

Plyšęs meniskas operuojamas pasitelkiant artroskopą – mažą operacinį įrankį su vaizdo kamera, primenantį pieštuką. Juo sąnarys ir apžiūrimas iš vidaus, ir operuojamas. Operacijos, vadinamos artroskopija, metu meniskas arba susiuvamas (jei plyšimas nedidelis), arba pašalinamas (jei jis visiškai atplyšo). Po operacijos ir gijimo periodo kelio skausmas sumažėja ar net visiškai išnyksta.

Dar viena galima kelio skausmo priežastis – išsibalansavę kelio raumenys. Tokiu atveju išorinis kelio raumuo būna pakankamai stiprus, o vidinis – susilpnėjęs. Dėl šios priežasties sutrinka normalus kelio girnelės funkcionavimas, dyla sąnario kremzlė ir kyla skausmas. Tokiu atveju geriausias gydymas – fiziniai pratimai, stiprinantys kelio raumenis ir grąžinantys jiems balansą.