Kaip kovoti su klubo sąnario skausmu?

Kodėl skauda klubo sąnarius?Menkas judėjimas, stovimas darbas, senatvė, silpnas imunitetas, nelaimingi atsitikimai – tai pagrindinės priežastys, dėl kurių kyla klubo sąnario skausmas. Nuo jo nėra apsaugotas nei jaunas, nei senas žmogus. Nors su skausmu kovoti (ar reiktų sakyti – jį slopinti) galima vaistais, ilgainiui negalėjimas laisvai judėti tampa sunkus ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Ką daryti? Kaip atsikratyti nemalonių pojūčių klubo sąnario srityje?

Dažniausiai pasitaikanti klubo sąnario skausmo priežastis – dylantis kremzlinis audinys. Jeigu šis audinys dar nėra pažeistas tiek, kad jus galėtų išgelbėti tik operacija, privalote pradėti tinkamai mankštintis. Ypač tokiais atvejais tinka plaukiojimas baseine. Patartina sveikai maitintis, vartoti pakankamai B grupės vitaminų turinčio maisto. Taip pat svarbu mažinti sąnarių apkrovą (pavyzdžiui, vengti sunkaus fizinio darbo, daug sveriančių nešulių), prireikus sumažinti kūno masę.1

Pajutus skausmą klubo sąnario srityje, pirmiausia reiktų kreiptis į gydytoją. Svarbu, kad su specialisto pagalba kuo anksčiau išsiaiškintumėte klubo sąnario skausmo priežastį ir įvertintumėte situacijos rimtumą. Tokiais atvejais tikslinga atlikti specialius kraujo tyrimus, kreiptis pagalbos į neurologą. Jei gydytojas manys, kad galite išsiversti be operacijos, sekantis žingsnis – apsilankymas pas kineziterapeutą. Jeigu mankštintis esate pasiryžę patys, užteks keleto vizitų, kurių metu sužinosite, kaip teisingai tai daryti. Jei vis dėlto įtariate, kad be kito žmogaus pagalbos mankštų nedarysite, geriausia fizinius pratimus atlikti prižiūrint šiam specialistui.

Deja, ne visais atvejais vaistų, tinkamos mitybos ir mankštos derinys gali padėti susidoroti su sąnario skausmu. Kai kremzlinis sąnario audinys pažeistas itin stipriai, vienintelis kelias susigrąžinti gyvenimo kokybę – atlikti operaciją. Operacija padeda atgauti judėjimo laisvę, o kai kuriems pacientams – netgi prarastą darbingumą. Šalinant klubo sąnario skausmą gali būti atliekamos dvejopo pobūdžio operacijos: osteotomija arba endoprotezavimas. Osteotomija – tai savotiškas sąnario „išvalymas“, nereikalingų medžiagų, atsiradusių kremzlėje, pašalinimas. Endoprotezavimu vadinamas natūralių klubo sąnario dalių pakeitimas dirbtinėmis, pagamintomis iš plastiko ar metalo.

Endoprotezavimas, kurį bent iš dalies kompensuoja Valstybinės ligonių kasos, yra labiausiai užtikrintas būdas kovoti su klubo sąnario skausmu. Šios operacijos metu šlaunikaulį ir dubens kaulą jungiančios dalys yra nušlifuojamos ir pakeičiamos naujomis. Po operacijos dingsta trintis tarp jau nusidėvėjusių sąnario dalių ir skausmas, anksčiau kankinęs ne tik judant, bet ir būnant stabilioje padėtyje, išnyksta. Ne paslaptis, kad klubo sąnario skausmą lydi ir kiti nemalonūs pojūčiai: tinimas, paraudimas, „karščio bangos“ kaulų sandūros vietoje. Atlikus endoprotezavimą, šių pojūčių pavyksta atsikratyti.

Kai kurie žmonės bijo endoprotezavimo dėl operacijos metu galinčių atsirasti komplikacijų. Ne paslaptis, kad, kaip ir kitos chirurginės operacijos, endoprotezavimas gali sukelti šalutinį poveikį, tačiau prieš operaciją būsite supažindinti su visomis galimomis rizikomis ir galėsite įvertinti, ar norite būti operuoti.