Ką reikėtų žinoti ruošiantis dantų protezavimui: protezų rūšys ir įvairovė

Dantų protezavimas – tai procesas, kurio metu nuskilęs ar kitaip pažeistas dantis, dantų eilė ar netgi visi dantys yra pakeičiami dirbtiniais jų pakaitalais, iš dalies arba visiškai atkuriančiais prarastų dantų funkcijas. Dantų protezai gali būti išimami arba neišimami (fiksuoti, nuolatiniai).

Išimami dantų protezai – tai tam tikros dirbtinių dantų plokštelės arba lankai, kuriuos galima (ir reikia) išimti nakties metu ir mirkyti specialiai tam skirtose medžiagose. Išimami dantų protezai dažniausiai taikomi praradus daugiau nei vieną dantį, nes vieno prarasto danties atveju išimamas danties protezas taikomas tik kaip laikinas sprendimas, vėliau tokį protezą pakeičiant nuolatiniu.

Pagrindiniai išimamų dantų protezų privalumai – mažesnė nei fiksuotų protezų kaina ir galimybė nešioti protezus tada, kai dėl dantų, dantenų ar žandikaulio būklės dantų protezavimo fiksuotais dantų protezais taikyti negalima. Iš kitos pusės, šie protezai negali visiškai atkurti anksčiau turėtos kramtymo funkcijos. Juos nešiojant (ypač jeigu jie tinkamai neprižiūrimi) kyla rizika pažeisti natūralią burnos mikroflorą. Be to, išimami protezai nėra tokie stabilūs, kaip fiksuoti, juos gali tekti tvirtinti protezų klijais.

Fiksuoti protezaiFiksuoti dantų protezai – tai dantų karūnėles (kitaip vadinamos vainikėliais), dantų tiltelis arba ant dantų implantų tvirtinami protezai, kurių išimti negalima. Karūnėlė – tai ne visiškai iškritusį, bet vienaip ar kitaip pažeistą dantį (pavyzdžiui, jam nuskilus) apgaubiantis protezas, dedamas ant senojo danties. Tiltelis – tai tam tikras specialus lankelis su dirbtiniais dantimis. Jis tvirtinamas ant nušlifuotų dantų, į tuščią danties vietą įstatant danties pakaitalą. Dantų implantais vadinami į žandikaulį įsukami varžtai, ant kurių tvirtinamas protezo pagrindas ir pats protezas – dirbtinis dantis ar keletas jų.

Neišimami dantų protezai pranašesni už išimamus tuo, kad jiems nereikia specialios priežiūros – užtenka juos valyti taip pat, kaip tikruosius dantis. Šie protezai užtikrina pilną kramtymo funkciją, taip apsaugodami žandikaulį nuo nykimo. Fiksuoti protezai atrodo estetiškiau, juos patogiau nešioti, kyla mažesnė rizika pažeisti natūralią burnos mikroflorą. Antra vertus, dantų protezavimas fiksuotu protezu yra brangesnis ir jį galima taikyti ne visiems pacientams.

Medžiagos, iš kurių gali būti pagaminti dantų protezai, taip pat yra skirtingos. Dantų protezavimo išimamais dantimis metu naudojami plastikiniai protezai. Ruošiant fiksuotą protezą dirbtiniai dantys gaminami iš metalo keramikos, bemetalės keramikos arba cirkonio keramikos.

Metalo keramikos protezai dažniausiai naudojami krūminiams dantims. Bemetalės keramikos protezai įprastai tvirtinami labiausiai matomoje priekinių dantų srityje. Cirkonio keramikos protezas, tinkantis ir žmonėms, kurie yra alergiški metalui, gali būti naudojamas protezuojant tiek priekinius, tiek šoninius dantis.

Esant tokiai dantų protezų įvairovei, gali būti sunku išsirinkti geriausią. Būtent jūsų atvejui ir dantų būklei labiausiai tinkantį protezą padės išsirinkti odontologijos specialistas.