Išimami ir fiksuoti dantų protezai

Dantų protezaiDantų protezavimasodontologijos sritis, siekianti atstatyti prarastus dantis. Kartais protezuoti pasirenkama ir tuo atveju, kai dantys yra pernelyg stipriai pažeisti ir jų sutvarkyti įprastais būdais nebeįmanoma. Tuomet dantys traukiami, o jų vietoje atsiranda protezai. Norint užkirsti kelią dantų byrėjimui, reikia kruopščiai rūpintis burnos higiena, vartoti vitaminus ir maisto papildus bei reguliariai lankytis pas odontologus. Kai dantys sveiki, o šypsena – balta, nėra iškritusių dantų, ir žmogaus gyvenimo kokybė yra visiškai kitokia. Tenka pripažinti, kad ilgalaikiai bedančiai yra arba vyresnio amžiaus, arba asocialūs, taurelę kilnoti mėgstantys asmenys, kurie neturi lėšų dantų protezavimui, jau nekalbant apie dantų implantaciją. Tiesa, kai kuriais atvejais dantų protezavimas yra kompensuojamas valstybės, tačiau reikia laukti eilėje ir atlikti nemažai įvairių procedūrų.

Kam reikalingi dantų protezai?

Protezai reikalingi ne vien todėl, kad žmogus gražiau, estetiškiau atrodytų. Jie turi padėti panaikinti ir dėl netektų dantų atsiradusį kalbos defektą. Taip pat viena iš svarbiausių protezų funkcijų – jie turi padėti tinkamai sukramtyti maistą bei pilnavertiškai maitintis, kaip tada, kai burnoje buvo visi natūralūs dantys.

Kaip atliekamas dantų protezavimas?

Žmogaus apatinį žandikaulį sudaro visuma, sudaryta iš žandikaulio sąnario, kramtymo raumenų, dantų bei dantis laikančių įtaisų. Taigi atliekant protezavimą protezus būtina tinkamai sureguliuoti, išmatuojant ir kaukolės apimtį bei žandikaulio poziciją, neužmirštant ir veido lanko. Vėliau viskas atliekama kompiuteriu – specialiomis programomis apskaičiuojamas taisyklingas sąkandis ir reikiama pozicija. Dėl to galima išvengti įvairių nepatogumų, pavyzdžiui, protezų šlifavimo, o tikimybė, kad protezai neverš ir nespaus, padidėja net iki kelių kartų.

Dantų protezų rūšys

Dantų protezai skirstomi į dvi pagrindines rūšis – išimamus ir nuolatinius protezus. Didžiausiais jų skirtumas – kad vienus reikia išsiimti, pavyzdžiui, nakčiai, o kiti yra fiksuoti ir reikalui esant juos iš burnos pašalinti gali tik specialistas. Fiksuoti protezai yra tvirtinami ant implantų. Dar reikėtų paminėti, kad dantų protezavimas skiriasi ir savo apimtimi, tai yra protezai būna pilni (kai reikia pakeisti visus ar beveik visus dantų lanko dantis) arba daliniai (kai iškritęs vos vienas ar keli dantys ir protezas yra nedidelis).

Išimamieji protezai

Manoma, kad išimamieji protezai ateityje išnyks, nes jie turi nemažai trūkumų, lyginant su fiksuotais ant implantų protezais. Pavyzdžiui, išimamieji iš burnos dažnai iškrenta, drauge su jais reikia naudoti specialius klijus, kurie nemažai kainuoja, keičia maisto skonį ir sukelia įvairių kitų nepatogumų. Be to, įsidėjus išimamus protezus žandikauliui ir kitiems veido ir burnos organams tenka didelė apkrova. Išimamieji protezai gaminami ir su gomuriais, tad pacientai skundžiasi nejaučiantys skonio, nejaučiantys burnos gleivinės ir taip toliau. Visgi yra pacientų, kuriems gali būti pritaikomi tik šios rūšies protezai. Tai pacientai kurie negali turėti dantų implantų, labai senyvo amžiaus asmenys, pacientai, kurių sveikata yra labai prasta, taip pat jei šie protezai yra laikinas, o ne nuolatinis problemos sprendimo būdas. Apie geriausią alternatyvą kiekvienu konkrečiu atveju pasikonsultuoti reikėtų su specialistais.

Fiksuotieji (neišimami) protezai

Fiksuotieji – tokie protezai, kuriuos iš burnos pašalinti gali tik gydytojas. Šiandien fiksavimui paprastai naudojami dantų implantai. Neišimamieji protezai gali būti gaminami skirtingų medžiagų pagrindu: metalo keramika, cirkonio keramika ar garnitūriniai (plastikiniais) protezai. Vienas didžiausias neišimamų protezų trūkumų yra aukšta kaina. Tiksliau kaina ne pačių protezų, bet juos laikančių implantų kaina. Tačiau komforto ir estetikos atžvilgiu yra nesulyginami su išimamais protezais. Neišimami – fiksuoti protezai tai protezavimas, kurio rezultatas yra artimas žmogaus natūraliems dantims.