Dantų protezavimas

Cirkonio keramikaPrakalbus apie dantų protezavimą, neretas dar šį procesą sieja su seniau naudotais protezavimo būdais. Šiandien, medicinai sparčiai žengiant į priekį, dantų protezavimas labai skiriasi nuo anų laikų. Tačiau dažnai žmonės nusigąsta išgirdę, kad dantį reikės protezuoti.

Šiandien dantų protezavimas labai pažengęs, o protezuotą dantį sunku atskirti nuo natūralaus. Kai netenkama vieno ar kelių dantų, pirmiausia, žmogus praranda galimybę nevaržomai šypsotis (ypač jei nėra priekinių dantų), gerai kramtyti maistą, neretai prarandamas ir pasitikėjimas savimi. Todėl protezavimo nauda akivaizdi: galimybė efektyviai kramtyti maistą, geresnė gyvenimo kokybė, graži šypsena, pasitikėjimas savimi, estetinė išvaizda ir pan.

Dantų protezavimas siūlomas ne tik, kai visai nėra danties, tačiau ir praradus dalį jo, pavyzdžiui, nulūžus ar atsiradus didelei skylei. Dažnai pasitaiko, kad turintys dantyje didelę skylę, pacientai atsisako protezavimo ir prašo gydytojų defektą tiesiog užplombuoti. Galimai, tokiam pasirinkimui įtakos turi kaina, nes protezavimas nėra pigi odontologinė procedūra. Tačiau plombuojant didelius defektus rizikuojama danties sienelėmis, nes vėliau, pavyzdžiui, kramtant ar kandant kažką kietesnio, nesunku pažeisti jų struktūrą, jos gali skilti ar net nulūžti ir tada jau protezavimas bus neišvengiamas.

Priklausomai nuo defekto, protezuoti galima: užklotais, vainikėliais, tiltiniais protezais, kai trūksta kelių dantų ir kai nededamas implantas, išimamais protezais, kai yra dideli dantų lanko defektai.

Protezuoti galima ant danties implanto, t. y. jei žmogus neteko danties su šaknimi, tada vietoj šaknies sriegiamas implantas ir prie jo atramos tvirtinamas protezas. Kitas atvejis – jei šaknis išsaugota – tada į šaknį sriegiami kaiščiai ir prie jų tvirtinamas protezas. Populiariausi rinkoje – vainikėliai: metalo keramikos, bemetalės keramikos ir cirkonio keramikos. Metalo keramikos vainikėliai yra seniausiai naudojami ir pastaruoju metu juos gana sparčiai išstumia cirkonio keramikos vainikėliai. Nepaisant to, kad metalo keramikos vainikėliai yra pigesni, visgi dauguma paiso estetinio vaizdo, todėl nesirenka metalo keramikos, nes jie nepralaidūs šviesai, todėl dantis atrodo nenatūraliai. O metalo sąlytis su audiniais gali sąlygoti tokių problemų kaip alergija, uždegimai, pakitęs skonis burnoje ir kt. atsiradimą.

Tuo tarpu bemetalės ir cirkonio keramikos vainikėliai sėkmingai populiarėja. Jie laidūs šviesai, atrodo labai natūraliai ir sunku atskirti nuo kitų – natūralių – dantų.

Cirkonio keramikos vainikėliai yra brangiausi, tačiau pasižymi unikaliomis savybėmis. Didžiausią paklausą turi protezuojant priekinius dantis. Dėl laidumo šviesai, cirkonio keramika sukuria visiškai natūralių dantų efektą, medžiaga atspari dilimui, todėl užtikrinamas vainikėlio ilgaamžiškumas.